Collection: Play Kits by Left & Right
Inspired by the Montessori philosophy, our Play Kits are concrete representations of abstract concepts, with a control of error such that the material itself is the “teacher”. They are also open-ended, allowing each material to be manipulated in many different ways. These simple materials isolate and focus on a single sense and hone in on only one particular concept at a time. Designed to be progressive, our Play Kits see our little ones from infancy through toddlerhood.
-
- Regular price
- $109.90
- Sale price
- $109.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $124.90
- Sale price
- $124.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $124.90
- Sale price
- $124.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $349.90
- Sale price
- $349.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $24.90
- Sale price
- $24.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $49.90
- Sale price
- $49.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $24.90
- Sale price
- $24.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $24.90
- Sale price
- $24.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $19.90
- Sale price
- $19.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $19.90
- Sale price
- $19.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $49.90
- Sale price
- $49.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $9.90
- Sale price
- $9.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $24.90
- Sale price
- $24.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $24.90
- Sale price
- $24.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $24.90
- Sale price
- $24.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $24.90
- Sale price
- $24.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $39.90
- Sale price
- $39.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $9.90
- Sale price
- $9.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $12.90
- Sale price
- $12.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
- Regular price
- $24.90
- Sale price
- $24.90
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
- Page 1 of 2
- Next page